Seniorzy coraz chętniej korzystają z sieci, ale czy wiedzą, jak robić to bezpiecznie?
A co z osobami, które obawiają się rozpocząć przygodę z Internetem, bo czują, że jest to świat pełen nieuniknionych zagrożeń?
Kampania pod hasłem „Seniorze – spotkajmy się w sieci”, została zrealizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości (laureatem Konkursu „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs na najlepszą kampanię edukacyjną”), którego celem jest edukacja seniora w zakresie bezpieczeństwa w Internecie i promowanie postawy wspierania swoich rodziców oraz dziadków w poruszaniu się po cyfrowym świecie. Materiały edukacyjne wprowadzą też w świat ochrony danych oraz dostarczą informacji na temat metod oszustów w sieci, na które trzeba szczególnie uważać. Projekt składa się z pięciu krótkich filmów instruktażowych oraz szczegółowych broszur informacyjnych omawiających poszczególne zagadnienia.
Przez Internet. Skąd chcesz i kiedy chcesz. To proste, ale też bezpieczne, jeżeli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci.
Rozsiądź się wygodnie i rozpocznij seans!
Rozrywka i informacja
Oglądaj ulubione seriale w wolnym czasie. Wybierz się na poruszający spektakl w domowym zaciszu. Wyszukaj informacje, kiedy natrafisz na nowy dla Ciebie temat. Szperaj po blogach kulinarnych w poszukiwaniu idealnego przepisu. Graj z innymi osobami na odległość za pomocą aplikacji na telefonie. Naucz się nowego języka, dzięki stronie internetowej z kursami online.
Poradnik: Spektakl i film? Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznej rozrywce w sieci, dostępny TUTAJ.
Komunikacja
Rozmawiaj z bliskimi za pomocą komunikatorów. Poznawaj nowe osoby i ich przemyślenia za pomocą mediów społecznościowych. Kontaktuj się z instytucjami za pomocą poczty e-mail. Spotykaj się z ludźmi bez fizycznego kontaktu - za pomocą kamerki i głośnika na wirtualnym spotkaniu. Otwieraj się na nowe relacje za pomocą portali społecznościowych.
Poradnik: Email i media społecznościowe. Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznej komunikacji w sieci, dostępny TUTAJ.
Załatwianie różnych spraw
Załatwiaj sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Wykonuj opłaty w kilku kliknięciach za pomocą aplikacji bankowej. Zamawiaj z ulubionej restauracji, gdy najdzie Cię ochota. Rób zakupy mając nieograniczony czas i ogromne pole do wyboru.
Poradnik: Sprawy urzędowe i bankowe? Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznym załatwianiu codziennych spraw przez internet, dostępny TUTAJ.
Programy i narzędzia
Zatrudnij prywatnego ochroniarza do swojego laptopa, czyli zainstaluj program antywirusowy. Zasłaniaj widok przed podglądaczami - stosuj zaślepkę do kamery na urządzeniach. Potwierdzaj w więcej niż jeden sposób, że to Ty, kiedy się gdzieś logujesz za pomocą loginu i hasła. Zgłaszaj się do bliskich i właściwych instytucji, jeżeli natkniesz się na problem w Internecie.
Poradnik: Antywirus i zaślepka? Wszystko, co musisz wiedzieć o programach i narzędziach zwiększających Twoje bezpieczeństwo w sieci, dostępny TUTAJ.
Metody oszustw
Korzystanie z Internetu daje nam wiele korzyści, ale podobnie jak w życiu, trzeba uważać na różne zagrożenia. Poznaj powszechne metody oszustów, żeby wiedzieć, na co uważać w sieci oraz aby pamiętać, jak postępować, gdy pojawi się podejrzana sytuacja.
Poradnik: Metoda na... czyli metody oszustw w sieci, na które trzeba uważać, dostępny TUTAJ.
Informacje o kampanii znajdują się TUTAJ.